Spread the love

Geçen günlerde yazdığım sosyal fobi nedir ve sosyal fobi belirtileri  konusunu ele alan yazımdan sonra sıra sosyal fobi tedavisi ve testleri konusuna geldi.

Sosyal Fobi Tedavisi

Herşeyden önce sosyal fobi tam anlamıyla bir hastalık olmadığı için burada sosyal fobi ilaçları konusundan bahsetmeyeceğim. İlaçlar ne yazık ki gerçek bir tedavi olmayıp uyuşturucu madde misali, aldığınız zaman çekingenliğinizi azaltıyor, sosyal cesaret veriyor ve umursamamanızı sağlayabilirler. Ama ilacın etkisi geçince siz yine eski sizsiniz.

Kalıcı ve kökten düzeltici bir tedavi arıyorsanız sosyal fobinin gerçek tedavisi psikoterapi ve onun gerektirdikleridir.

Psikoterapi düzenli aralıklarla 45-60dk sürelerle karşı karşıya veya online olarak karşı karşıya gerçekleşir. Ve sosyal fobi için işe yarayan terapide “danışan” için çok kolay yada çok zor olmayan ödevler bulunur. Bunun yanısıra, bilişsel tarafla da uğraşılır. Çünkü sosyal fobi hastasının düşüncelerinde onu engelleyen “otomatik düşünce” ve “bilişsel hatalar” boldur. Ve bunlarla uğraşıp eski düşünceler ve ön kabuller vbyi bitirmeden hiçbir psikoterapi başarıya ulaşamaz.

Sosyal Fobi Testleri

Normal şartlar altında “Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği” kişinin başlangıç, gidişat ve tedavinin sonundaki sosyal fobi düzeyini ölçmede yeterli olacaktır.

Aynı zamanda sosyal fobiyle beraber gidebilen Depreyon içinse Beck Depresyon Ölçeği de kullanışlıdır.

Ancak geliştirdiğim “otobüs testi” kişideki sosyal fobi seviyesini rakamsal olmasa da yeterince anlatabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir