Spread the love

Burada 2. Sosyal Fobi Soru Cevap videosu bulunmaktadır. Cevapladığım sorular aşağıdadır.
” – Ben bi toplumla yemek yiyemiyorum çay kahfe o tür şeylerde çok fena oluyorum. Kim olursa olsun annemle bile yemek yerken bi sıkıntı vücudumda kasılma gerilme aşırı heyecan ateş basması beyin algılarmin birden çalışmamasi gibi denilenı anlamıyorum mesela bilinçim kapanıyo sanki . Hiç bi psikoloğa gitmedim benim ilk önce yapacağım şeyler nelerdir.
– Hocam sosyal fobi bozukluğunin üstünden gelmek o hastaligi tamamen yok edebilir mi
–  Topluluk içerisinde çok geriliyorum örneğin günlerde, aile yemeklerinde.. sürekli bana bakiliyormus ve izleniyormus gibi hissettiğim için de gözleri takip etme oluyor kimi zmaan ve akabinde çok baktığımı düşünüp gozlerimi kaciriyorum. Böyle bir durumda ne yapmak gerekir?
– Sosyal fobi insani yanlizliga itiyor ve yalnizliga alisiyorsun. Insanlarla iletisimi yadirgar hale geliyorsun, sorun sadece fobi degil. Bu nasil asilir? Biraz yillar boyunca issiz bir adada kalan birinin insanlara uyum saglayamayip her firsatta kosesine cekilmek istemesi gibi. Bilmiyorum anlatabildim mi.

Tersinden ornek verecek olursam, surekli insanlarla iletisimde olmaya alismis biri de ayni sekilde yalnizligi yadirgar asla yalniz kalmak istemez.

Galiba sorum yalnizlik bagimliligindan nasil kurtulunur seklinde baside indirgenebilir. Ki, cogu sflide bu problemin oldugunu dusunuyorum
– Birkaç sefer tedavi görup azimle mücadele edip sonuç ta hep başarisiz olduktan sonra Sosyal fobi başka psikolojik rahatsızlıklara yol açıyor mu?
– Disari ciktigimizda, özellikle yürürken, insanlarin bize bakmasini nasil engelleyebiliriz ? Tabiki herkes herkese bakar, ama bizlerde ki dikkat ceken şey nedir? Neden uzunca bakarlar? O an ne düsünmeliyiz?
– Ağır Sosyal fobide bdt yetersiz kaloyormus siz bu konuda ne düşünüyorsunuz
–  Sf gerçekten geçmişten aile yapısından ve yaşadıklarımızdan kaynaklanan bir sey mi? Ben buna bir türlü ikna olamıyorum..Hep bunun arkasına sığınıyorum diye kendimi suçluyorum..Eğer öyle olsaydı herkesin böyle problemleri olurdu çünkü kimse dört dörtlük bi hayat yaşamamıştır ki diye düşünüyorum.”