Spread the love

Sosyal Fobi, teknik adıyla “Sosyal Kaygı Bozukluğu” olup temel olarak otorite figürüyle yada karşı cinsle işiniz olduğunda veya kalabalık içine çıkıldığında veya dikkat çekmek gerektiğinde veya ses yükseltmek gerektiğinde veya hak aramak icap ettiğinde veya topluluk önünde performans sergilemek zorunda olduğunuzda ortaya çıkan ve sizi kilitleyebilen yada sıklıkla kaçmanıza neden olan aşırı yüksek düzeyde kaygıdır.

Sosyal Fobinin nedenleri ise oldukça çeşitlidir. Şahsi tecrübemde göre birbirinden bağımsız 6 ayrı neden bulunmaktadır.

a. Aile
Aileniz en küçük yaşlarınızdan itibaren yanınızdadır ve normal şartlar altında anneye daha çok maruz kalırsınız. Annedeki veya onun kadar etkili abi – abla – amca vb bir başka birindeki baskıcı veya eleştirel veya mükemmeliyetçi tutum sosyal fobi gelişmesinde etkilidir.

b. Öğretmen
Çocuk için ailesinden sonra canı gibi sevdiği kişi öğremenidir. Ancak öğretmeni koşullu (koşulu başarı) kabul gösteren biriyse veya çocuklara çeşitli baskılar uyguluyor veya kimi davranış bozukluklarına sahipse çocukta sosyal fobi gelişmesi muhtemeldir.

c. Arkadaşlar
Eğer ki çocuğumuzun dahil olmak istediği grup mükemmeliyetçi standartlara sahipse ya çocuktaki mükemmeliyetçilik pekişecek yada yerleşecektir. Mükemmeliyetçilikle sosyal fobi bağlantısı * nedeniyle de sosyal fobi tanısı almaya müsait biri olacaktır.

d. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Çocuğun dikkat eksikliği varsa ve / veya kıpır kıpır denebilecek biriyse öğretmeni yada ailesi tarafından zaman zaman olumsuz şekilde dikkat çekilmektedir. Bu da sosyal fobiye neden olan kimi şemaların gelişimine zemin hazırlayıp erken yetişkinlikle beraber sosyal fobi tanısını aldırabilir. Ancak iki bozukluğun birlikte seyri kıyasla nadirdir. Bunu bilimsel araştırmalar da doğrulamaktadır.

e. Erken yaşlardan itibaren aşırı dikkat çeken bir veya birden çok özellik varlığı
Örneğin bir bacağı uzun veya kısa yada aşırı kilolu yada boyu yaşına göre çok kısa ve daha birçok olası özellik. Eğer ki çocuğa bu özellikleri temelinde vuruluyorsa bu onun özgüvenini çok düşürüp yukarda kısaca bahsedilen zararlı şemaların oluşmasını sağlayabilir.

f. Kalıtım
Sosyal kaygı bozukluğu (sosyal anksiyete bozukluğu) yani Sosyal Fobi hastalığında düşük de olsa genetik geçiş bulunmuştur. Bunun yanısıra halihazırda sosyal fobi yaşayan bir baba da çocuğundakinin gelişmesinde etkilidir. Çünkü çocuklar model alır. Gözler ve dinler, düşünür.

Bu yukarıdakiler ana nedenlerdir. Listeye daha fazla eklenebilir. Ama siz siz olun üsttekilerin herhangi biri size tanıdık geliyorsa konuda tecrübeli bir uzmanla görünün.

Sosyal fobi tedavisi bir diğer yazıda konu edilecektir. Sosyal fobi tespiti ve ölçeği de öyle.

#sosyalfobi #uzmpskmahirefefalay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir