Sosyal Fobiyi yenmek sandığınızdan kolaydır. “Kolaydı da biz mi yenmedik” diye homurdandığınızı duyuyorum. Ama eğer alet çantası bunu başarmanızı sağlayacak aletlerle dolu bir psikologla karşılaşmamışsanız aşağıdaki listeyi iyi belleyin ve uygulayın.

  • Bol bol yaşayın. Kitaplar sosyal fobi tedavisi yönünde çok birşey anlatmıyor aslında. Siz bakmayın afilli isimlere ve sayfa sayılarına.
  • Bol bol sorgulayın. Ama neyi? Düzeni, dünyaya neden geldiğinizi veya mutluluğun anlamı gibi cevapsız konuları değil. “Az önceki düşüncem nereden gelmiş olabilir?” “Bu durumda yapılacak en iyi davranış nedir?” veya “Şunun yerine ne düşünsem beni mutsuz etmez?” gibi sorular.
  • Ufaktan başlayın. Ufak derken, dışarı çıkmaksa sizin SF’nizde en temel sıkıntı, balkonunuza çıkın, oraya tüm bedeninizle çıkın. Ve artık kaygılanmacağınız ana kadar tekrarlayın. Balkon yoksa aşağı kapıya inin.
  • Dışarı çıkınca yanınızda birini aramayın. Yada dışarı çıkmak için birini aramayın. Yine ufaktan ama tek başınıza dışarda birşeyler yapmaya başlayın.
  • “Nede olsa beceremem” diye düşünmek yerine (bu öğrenilmiş çaresizlik) “bunu zor da olsa becerebilirim” şeklinde düşünmeye alışın. Unutmayın ki düşünceler davranışlarınızı tetikler yada bastırır. 
  • Aklınıza sık sık “En kötü nolurki?” sorusunu getirin. Göreceksiniz ki gerçekler, sizin kafanızda canlandırdığınız kadar trajik veya büyük veya faciavari değilmiş. Öyle olmadığını ve düşüncelerizin sizi aşağıda tuttuğunu gördükten sonra artık temiz bir hava alabilirsiniz.

 

…Böyle dedi geçmişinde Sosyal Fobi hastası olan uzman psikolog. Unutmayın ki benle yada eşdeğerim biriyle çalışacak ve epey hızlandıracak veya sosyal fobiyi yenmeyi profesyonelleştirecek imkanınız olmayabilir. Ama üstteki listedekileri tek tek uygularsanız bile epey fark olacaktır.