Spread the love

Yazımız “Otoriteye Karşı Gelmek”. Öncelikle konunun yabancısı olanlar için: Nedir otorite?

”Otorite veya yetke, herhangi bir konuda bir şeyin yeterliliğine herkesi inandırarak bir kişinin kendine sağladığı itaat ve güven; hâkimiyet ve emretme kudreti; yaptırım koyma ve kullanma gücüdür.”

İster üstündeki üniformayla ister başındaki şapkayla ister kapısının üstündeki yazıyla veya gösterdiği rozetle sergilenebilen otorite ve onu sergileyen kişilerle ilişkiler aslında pek çok danışanımda sorun teşkil etmekte.

Şöyle ki sorunu olan kişiler “otorite”nin sorunlu ve uyumu bozumu bir davranışı yoksa otorite sembolü olan kişiyi “baba”larının bir yansıması olarak görmektedir. Ve bu yansımadan hareketle gerçek babanın o kişileri sindirmesi susturması vb o otorite temsil eden kişilere aktarılmakta.

Peki hatıraların “lanetinden” kendinizi nasıl özgürleştireceksiniz?

a. O kişinin sadece o kişi olduğunu bilin, babanız değil.

b. Zihniniz daha çok içinde olduğunuz an’a çalışsın. Kaç yıl öncesinde kalmış baba – anne veya öğretmeninize değil.

c. Örneğin kapısını çalmadan hemen önce kendi kendinize sorun: “En kötü nolur?”

d. Kendinize tüm okuduklarınız tüm telkinler vbye rağmen “izin verin”. O kişi babanız değil ve karşısında mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Bunu kendinize defalarca tekrarlayın.

 

Buradaki maddeleri uygulamak otoriteyle olan sorunlarınızda sizi bir nebze olsun rahatlatacaktır. Nihai çözüm içinse bir Uzman Psikologla görüşün. Bu arada geçmişte konuyla ilgili yazdığım şu yazıyı http://mahirefefalay.com/bence/otorite-itaat-ustune/ okumayı ve yorumlar bırakmayı ihmal etmeyin.

 

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir